OUKITEL RT7 5G 12GB/512GB Dual Sim Black (Rugged Tablet) – Global Version
AUD$879.00 Original price was: AUD$879.00.AUD$779.00Current price is: AUD$779.00.
Ulefone Armor Pad 5 Pro 5G 12GB/512GB Dual Sim Black (Rugged Tablet) – Global Version
AUD$849.00 Original price was: AUD$849.00.AUD$749.00Current price is: AUD$749.00.
OUKITEL RT7 5G 12GB/512GB Dual Sim Blue (Rugged Tablet) – Global Version
AUD$879.00 Original price was: AUD$879.00.AUD$779.00Current price is: AUD$779.00.
- FREE SHIPPING
- Dispatch in 1 to 2 Business Day
- Condition: BRAND NEW (SEALED PACK)
- 12 Months Australian Warranty
Estimated Delivery:
03 Jun
to
05 Jun,
2026
Orders placed on the weekends will be dispatched on the following business working day.

Categories: Rugged Tablets, Tablets
- Massive 32,000mAh Battery: Up to 180 days standby.
- 5G Dimensity 720: Fast and efficient performance.
- 12GB RAM + 512GB ROM: Smooth multitasking with ample storage.
- 48MP + 20MP Night Vision: Clear shots day and night.
- Military-Grade Durability: Built tough for extreme conditions.
- Alloy Handle Design: Easy to carry, rugged and practical.
| Body | Dimensions: 249.1 × 167.8 × 19.8 mm |
| Weight: 1212g | |
| Color: Black | |
| Display | Size: 10.1″ FHD+ IPS Display |
| Resolution: 1200 × 1920 Pixels | |
| Screen-to-Body Ratio: 78% | |
| Pixel Density: 225 PPI | |
| Brightness: 400 nits | |
| Contrast Ratio: 1000:1 | |
| Aspect Ratio: 14.4:9 | |
| Platform | CPU: MediaTek Dimensity 720 5G |
| Frequency: Up to 2.0GHz | |
| Core: Octa-Core | |
| Process: 7nm | |
| GPU: Mali-G57 MC3 | |
| Operating System: Android 13 | |
| Memory & Storage | RAM: 12GB |
| Virtual RAM Expansion: Up to 24GB | |
| Storage: 256GB | |
| Storage Expansion: Up to 1TB TF Card | |
| Front Camera | 32MP Front Camera |
| Sensor: Sony IMX615 | |
| Aperture: F2.2 | |
| Face Beauty & Portrait Mode | |
| Video Recording Supported | |
| Main Camera | 48MP Sony IMX582 Main Camera |
| Sensor Size: 1/2″ | |
| Aperture: F1.79 | |
| PDAF Autofocus | |
| HDR, Panorama, AI Photography | |
| LED Flash Supported | |
| Video Recording: 4K Supported | |
| Night Vision Camera | 20MP Sony IMX350 Night Vision Camera |
| Infrared Night Vision Technology | |
| Enhanced Low-Light Photography | |
| Infrared Fill Light | |
| Macro Camera | 2MP Macro Camera |
| Close-Up Photography Support | |
| Battery | Capacity: 32,000mAh |
| Battery Type: Li-Polymer | |
| Fast Charging: 33W | |
| Reverse Charging Supported | |
| Standby Time: Up to 180 Days | |
| Talk Time: Up to 220 Hours | |
| Power Bank Function | |
| Sensors | Side Fingerprint Sensor |
| Face Unlock | |
| Accelerometer | |
| Proximity Sensor | |
| Ambient Light Sensor | |
| Compass | |
| Gyroscope | |
| Audio | Quad Speakers |
| Smart PA Amplifier | |
| Loud Outdoor Audio Experience | |
| Ruggedness | IP68 Waterproof |
| IP69K Dustproof & Water Resistant | |
| MIL-STD-810H Certified | |
| Shock Resistant | |
| Drop Resistant Design | |
| Special Features | Massive 32,000mAh Battery |
| 5G Connectivity | |
| Night Vision Camera | |
| Power Bank Function | |
| Ultra-Long Outdoor Usage | |
| Environment | Designed for Outdoor, Industrial, Camping, Emergency & Extreme Working Conditions |
| In the Box | OUKITEL RT7 Tablet × 1 |
| Power Adapter × 1 | |
| USB Type-C Cable × 1 | |
| Hand Strap × 1 | |
| Shoulder Strap × 1 | |
| SIM Eject Tool × 1 | |
| User Manual × 1 | |
| Warranty Card × 1 | |
| WiFi Calling | (regional) depends of result |
| NFC | YES |
| MMS | (regional) depends of result |
| 5G | 5G Connectivity Will vary based on local operator capabilities |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
WHY BUY FROM US?
EXPRESS SHIPPING
We use express shipping for ship across Australia.
VERIFIED REVIEWS
Trustpilot & Google Verified Reviews
TOP-NOTCH SUPPORT
Have a question? Get in touch with our representatives.
SECURE PAYMENTS
Pay online with confidence and trust.
AUSTRALIAN COMPANY
Australian Based Company

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.