OUKITEL WP60 5G 12GB/512GB Dual Sim Yellow (Rugged Phone) – Global Version
AUD$649.00 Original price was: AUD$649.00.AUD$549.00Current price is: AUD$549.00.
OUKITEL WP60 5G 12GB/512GB Dual Sim Silver (Rugged Phone) – Global Version
AUD$649.00 Original price was: AUD$649.00.AUD$549.00Current price is: AUD$549.00.
OUKITEL WP60 5G 12GB/512GB Dual Sim Black (Rugged Phone) – Global Version
Note: Including GST
AUD$649.00 Original price was: AUD$649.00.AUD$549.00Current price is: AUD$549.00.
- FREE SHIPPING
- Dispatch in 3 to 4 Business Day
- Condition: BRAND NEW
- 12 Months Australian Warranty
Estimated Delivery:
03 Jun
to
05 Jun,
2026
Orders placed on the weekends will be dispatched on the following business working day.

Categories: Phones, Rugged Mobile Phones
- 7.2" Display, 120Hz: Super-large and smooth visuals.
- 10,000mAh Battery: Colossal all-day power.
- Up to 48GB RAM + 512GB ROM: Massive memory and storage.
- MediaTek Dimensity 7025: Efficient 5G performance.
- 33W Fast Charging: Quick power recovery.
- 108MP Main Camera: Expert-level high-resolution photography.
- 5G Connectivity: Blazing-fast network speeds.
- Cyberpunk-Mech Aesthetics: Futuristic, standout design.
| Body | Dimensions: 184.4 × 87 × 14.9 mm |
| Weight: 360g | |
| Display | Size: 7.2″ HD+ IPS Display |
| Resolution: 720 × 1560 | |
| Screen-to-Body Ratio: 85% | |
| Pixel Density: 239 PPI | |
| Refresh Rate: 120Hz | |
| Brightness: 500 nits | |
| Protection: Corning Gorilla Glass 5 | |
| Platform | CPU: MediaTek Dimensity 7025 5G |
| Frequency: Up to 2.5GHz | |
| Core: Octa-Core | |
| Architecture: 2× Cortex-A78 + 6× Cortex-A55 | |
| Process: 6nm | |
| GPU: IMG BXM-8-256 | |
| OS: Android 15 | |
| OTA Support: Yes | |
| Memory & Storage | 12/512GB |
| RAM Expansion: Up to 48GB Dynamic RAM | |
| Storage Expansion: Up to 2TB TF Card | |
| Front Camera | 32MP Front Camera |
| Features: Face Beauty, Portrait Mode | |
| Video Recording: 1080P | |
| Main Camera | 108MP Main Camera |
| 8MP Night Vision Camera | |
| 2MP Macro Camera | |
| Features: HDR, Panorama, Portrait, AI Camera | |
| LED Flash: Yes | |
| Video Recording: 2K | |
| Battery | Capacity: 10000mAh |
| Type: Li-Polymer Battery | |
| Fast Charging: 33W | |
| Reverse Charging: 7W Supported | |
| Sensors | Side Fingerprint Sensor |
| Face Unlock | |
| G-Sensor | |
| Proximity Sensor | |
| Ambient Light Sensor | |
| Compass | |
| Gyroscope | |
| Ruggedness | IP68 Waterproof |
| IP69K Dust & Water Resistant | |
| MIL-STD-810H Certified | |
| Drop Resistant up to 1.5m | |
| Environment | Designed for Extreme Outdoor Conditions |
| In the Box | OUKITEL WP60 Smartphone × 1 |
| Power Adapter × 1 | |
| USB Type-C Cable × 1 | |
| SIM Eject Tool × 1 | |
| User Manual × 1 | |
| Warranty Card × 1 | |
| WiFi Calling | (regional) depends of result |
| NFC | YES |
| MMS | (regional) depends of result |
| 5G | 5G Connectivity Will vary based on local operator capabilities |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
WHY BUY FROM US?
EXPRESS SHIPPING
We use express shipping for ship across Australia.
VERIFIED REVIEWS
Trustpilot & Google Verified Reviews
TOP-NOTCH SUPPORT
Have a question? Get in touch with our representatives.
SECURE PAYMENTS
Pay online with confidence and trust.
AUSTRALIAN COMPANY
Australian Based Company

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.