OUKITEL WP60 5G 16GB/512GB Dual Sim Silver (Rugged Phone) – Global Version
AUD$749.00 Original price was: AUD$749.00.AUD$649.00Current price is: AUD$649.00.
OUKITEL WP61 5G 12GB/512GB Dual Sim Black (Rugged Phone) – Global Version
AUD$649.00 Original price was: AUD$649.00.AUD$549.00Current price is: AUD$549.00.
OUKITEL WP61 Ultra 5G Thermal imaging 5G 12GB/512GB Dual Sim Black (Rugged Phone) – Global Version
Note: Including GST
AUD$949.00 Original price was: AUD$949.00.AUD$849.00Current price is: AUD$849.00.
- FREE SHIPPING
- Dispatch in 3 to 4 Business Day
- Condition: BRAND NEW
- 12 Months Australian Warranty
Estimated Delivery:
04 Jun
to
06 Jun,
2026
Orders placed on the weekends will be dispatched on the following business working day.

Categories: Phones, Rugged Mobile Phones
- Top-tier Thermal Imaging: Advanced thermal capabilities for various uses.
- 20,000mAh Battery, 45W Fast Charge: Ultra-long battery life, quick charging.
- Up to 36GB RAM + 512GB ROM: Ample storage and multitasking power.
- Dimensity 7025 5G: Seamless performance with 5G connectivity.
- 108MP Triple Camera: Capture stunning, high-resolution photos.
- 1200LM Camping Light: Super-bright light for outdoor adventures.
- Note: The dock charging is optional and sold separately
| Body | Dimensions: 179.5 × 85 × 27.5 mm |
| Weight: 651g | |
| Colors: Black | |
| Display | Size: 6.78″ FHD+ IPS Display |
| Resolution: 1080 × 2460 | |
| Pixel Density: 395 PPI | |
| Refresh Rate: 120Hz | |
| Brightness: 650 nits | |
| Protection: Corning Gorilla Glass 5 | |
| Thermal Imaging Camera | Thermal Resolution: 256 × 192 |
| Temperature Range: -10°C to 550°C | |
| High Precision Thermal Detection | |
| Professional Grade Thermal Imaging System | |
| Platform | CPU: MediaTek Dimensity 7025 5G |
| Frequency: Up to 2.5GHz | |
| Core: Octa-Core | |
| Architecture: 2× Cortex-A78 + 6× Cortex-A55 | |
| Process: 6nm | |
| GPU: IMG BXM-8-256 | |
| AnTuTu Score: 488,900+ | |
| OS: Android 16 | |
| OTA Support: Yes | |
| Memory & Storage | RAM + Storage: 12GB + 512GB |
| Type: LPDDR5 + UFS 3.1 | |
| RAM Expansion: Up to 36GB (12GB + 24GB) | |
| Storage Expansion: Up to 2TB TF Card | |
| Front Camera | 32MP Sony IMX616 |
| Sensor Size: 1/2.74″ | |
| Aperture: F2.2 | |
| Wide Angle: 78° | |
| Features: Beauty, Portrait Mode | |
| Video Recording: 1080P @ 30fps | |
| Main Camera | 108MP Samsung S5KHM6 Main Camera |
| Sensor Size: 1/1.8″ | |
| Aperture: F1.9 | |
| Wide Angle: 82° | |
| PDAF Autofocus | |
| Features: AI, Portrait, Panorama, Macro, Night Vision | |
| LED Flash Supported | |
| Video Recording: 2K @ 30fps | |
| Night Vision Camera | 8MP Hi-846 Night Vision Camera |
| Aperture: F2.0 | |
| Autofocus Supported | |
| Infrared Fill Light | |
| Black & White Night Vision Imaging | |
| Battery | Capacity: 20,000mAh |
| Battery Type: Li-Polymer | |
| Fast Charging: 45W | |
| Reverse Charging Supported | |
| Ultra Long Battery Life | |
| Sensors | Side Fingerprint Sensor |
| Face Unlock | |
| G-Sensor | |
| Proximity Sensor | |
| Ambient Light Sensor | |
| Compass | |
| Gyroscope | |
| Thermal Sensor | |
| Ruggedness | IP68 Waterproof |
| IP69K Dust & Water Resistant | |
| MIL-STD-810H Certified | |
| Shock Resistant | |
| Drop Resistant | |
| Special Features | Professional Thermal Imaging Camera |
| 1200 Lumen Camping Light | |
| Power Bank Function | |
| Extreme Outdoor Utility Design | |
| Environment | Designed for Extreme Outdoor & Industrial Conditions |
| In the Box | OUKITEL WP61 Ultra Smartphone × 1 |
| Power Adapter × 1 | |
| USB Type-C Cable × 1 | |
| SIM Eject Tool × 1 | |
| User Manual × 1 | |
| Warranty Card × 1 | |
| WiFi Calling | (regional) depends of result |
| NFC | YES |
| MMS | (regional) depends of result |
| 5G | 5G Connectivity Will vary based on local operator capabilities |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
WHY BUY FROM US?
EXPRESS SHIPPING
We use express shipping for ship across Australia.
VERIFIED REVIEWS
Trustpilot & Google Verified Reviews
TOP-NOTCH SUPPORT
Have a question? Get in touch with our representatives.
SECURE PAYMENTS
Pay online with confidence and trust.
AUSTRALIAN COMPANY
Australian Based Company

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.