Xiaomi 17 Ultra 5G 16GB/512GB Dual Sim White – Global Version (Brand New Open Box)
AUD$2,000.00 Original price was: AUD$2,000.00.AUD$1,499.00Current price is: AUD$1,499.00.
OUKITEL WP66 5G 12GB/512GB Dual Sim Orange (Rugged Phone) – Global Version
AUD$628.00 Original price was: AUD$628.00.AUD$528.00Current price is: AUD$528.00.
OUKITEL WP66 5G 12GB/512GB Dual Sim Black (Rugged Phone) – Global Version
Note: Including GST
AUD$628.00 Original price was: AUD$628.00.AUD$528.00Current price is: AUD$528.00.
- FREE SHIPPING
- Dispatch in 3 to 4 Business Day
- Condition: BRAND NEW
- 12 Months Australian Warranty
Estimated Delivery:
03 Jun
to
05 Jun,
2026
Orders placed on the weekends will be dispatched on the following business working day.

Categories: Phones, Rugged Mobile Phones
- Smooth Display: 6.6" 120Hz main screen for fluid visuals.
- Massive Battery: 11,000mAh for long-lasting use.
- Large Storage: 36GB RAM and 512GB ROM for smooth performance.
- Flagship Camera: 108MP main camera for detailed photos.
- Slim Design: Just 15.8mm thick, easy to carry.
- 5G Connectivity: Powered by MediaTek Dimensity 7025 for fast speeds.
| Body | 172.2 × 81 × 15.8 mm |
| Display | 6.6″ FHD+ Display |
| Resolution: 1080 × 2408 | |
| Screen-to-Body Ratio: 85% | |
| Pixel Density: 400 PPI | |
| Refresh Rate: 120Hz | |
| Brightness: 450 nits | |
| Protection: Corning Gorilla Glass 5 | |
| Sub Display | Size: 1.81″ |
| Resolution: 240 × 284 | |
| Pixel Density: 205 PPI | |
| Brightness: 450 nits | |
| Touch Support: Yes | |
| Platform | CPU: MediaTek Dimensity 7025 |
| Frequency: 2.5GHz | |
| Core: Octa-Core | |
| Architecture: 2× Cortex-A78 | |
| Process: 6nm | |
| GPU: IMG BXM-8-256 | |
| AnTuTu Score: 513190 | |
| OS: Android 16 | |
| OTA Support: Yes | |
| Memory & Storage | RAM + Storage: 12GB + 256GB |
| Type: uMCP LPDDR5X + UFS 3.1 | |
| RAM Expansion: Up to 36GB (12GB + 24GB) | |
| Storage Expansion: Up to 2TB | |
| Front Camera | 32MP Sony IMX616 |
| Sensor Size: 1/2.74″ | |
| Aperture: F2.2 | |
| Wide Angle: 78° | |
| Focus: FF | |
| Features: Face Beauty, Portrait | |
| Video: 1080P @ 30fps | |
| Main Camera | 108MP Samsung S5KHM6 |
| Sensor Size: 1/1.8″ | |
| Aperture: F1.9 | |
| Wide Angle: 79° | |
| Focus: PDAF | |
| Features: Face Beauty, Macro, HDR, AI, Portrait | |
| LED Flash: Yes | |
| Video: 2K @ 30fps | |
| Battery | Capacity: 11000mAh |
| Type: Polymer Battery | |
| Fast Charging: 33W | |
| Reverse Charging: Yes | |
| Charging Time: 50% in 40 min, 80% in 80 min, 100% in 125 min | |
| Standby: 1300 Hours | |
| Calling: 65 Hours | |
| Music: 52 Hours | |
| Video: 20 Hours | |
| Gaming: 20 Hours | |
| Sensors | Side Fingerprint Sensor |
| G-Sensor | |
| Proximity Sensor | |
| Compass | |
| Gyroscope | |
| Ambient Light Sensor | |
| Ruggedness | MIL-STD-810H Certified |
| IP68 Waterproof (1.5m for 30 mins) | |
| IP69K Dust & Water Resistant | |
| Environment | Operating Temperature: -20°C to 55°C |
| In the Box | Phone × 1 |
| Power Adapter × 1 | |
| USB Cable × 1 | |
| Protective Case × 1 | |
| User Manual × 1 | |
| Warranty Card × 1 | |
| WiFi Calling | (regional) depends of result |
| NFC | YES |
| MMS | (regional) depends of result |
| 5G | 5G Connectivity Will vary based on local operator capabilities |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
WHY BUY FROM US?
EXPRESS SHIPPING
We use express shipping for ship across Australia.
VERIFIED REVIEWS
Trustpilot & Google Verified Reviews
TOP-NOTCH SUPPORT
Have a question? Get in touch with our representatives.
SECURE PAYMENTS
Pay online with confidence and trust.
AUSTRALIAN COMPANY
Australian Based Company

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.