



AUD$989.00 Original price was: AUD$989.00.AUD$899.00Current price is: AUD$899.00.
Estimated Delivery:
02 Jun
to
04 Jun,
2026
Orders placed on the weekends will be dispatched on the following business working day.

Global 5G Connectivity: High-efficiency 5G dual SIM technology integrates with a utility Molle holster to provide an intelligent, high-speed communication hub for professional field operations.
150 Lumens Projector: The integrated DLP projector features smart autofocus and ±40° keystone correction to cast 100-inch engineering drawings or media with unrivaled clarity in any environment.
25500mAh Battery System: A massive 25500mAh power cell supports 66W fast charging and 10W reverse charging, ensuring 10 days of continuous operation and the ability to power auxiliary devices.
Dimensity 7400X Performance: Powered by the MediaTek Dimensity 7400X with NPU 655 AI enhancement, this device utilizes 32GB RAM (16GB +16GB adjustable RAM) and 512GB ROM to execute complex computational tasks and data storage.
64MP Night Vision: The triple camera system utilizes a 1/1.3" sensor and NightElf Ultra 3.0 AI algorithms to capture high-resolution 64MP infrared imagery and 32MP visual data in zero-light conditions.
6.95" FHD+ Display: The MIL-STD-810H certified chassis houses a 120Hz Corning Gorilla Glass 5 screen, delivering ultra-smooth motion and rugged durability for high-impact professional use.
1100 Lumens Lighting: Dual-purpose 1100-lumen camping lights and customizable red/blue emergency warning lights provide a high-intensity signaling and illumination solution for critical safety scenarios.
Advanced Professional Toolbox: uSmart Expansion Connector, Widevine L1, Wifi 6E, IR Blaster, Fingerprint Unlock, NFC, Headset-Free FM Radio, Custom Key, Outdoor Toolbox, 3-Card Slot, GPS + GLONASS + Beidou + Galileo, Gloves Mode, etc.
| Size and Weight | Height: 183.1 mm |
| Width: 86.6 mm | |
| Depth: 32.7 mm | |
| Weight: 825 grams | |
| Charging and battery | 25,500mAh Battery |
| Built-in lithium-ion polymer battery | |
| USB Type-C port | |
| Supports 66W fast charging | |
| Supports wired reverse charging, 10W | |
| Battery Life | Standby Time: Up to 1380 Hours |
| Talk Time: Up to 138 Hours | |
| Rugged | Splash, Water and Dust Resistant |
| Rated IP68 (maximum depth of 1.5 metres up to 30 minutes) under IEC standard 60529 | |
| Rated IP69K under IEC standard 60529 | |
| MIL-STD-810H Certification | |
| Processor | MediaTek Dimensity 7400X |
| CPU: MediaTek MT6878V/TF | |
| CPU architecture: 4x Arm Cortex-A78 up to 2.6GHz, 4x Arm Cortex-A55 | |
| CPU frequency: Octa Core, up to 2.6GHz | |
| GPU: Arm Mali-G615 MC2, up to 1.0GHz | |
| Storage and RAM | 16GB+512GB |
| RAM: 16GB large memory, LPDDR5 | |
| Flash storage: 512GB phone storage, UFS3.1 | |
| MicroSD memory card: Up to 2TB | |
| Display | 6.95-inch (diagonal) |
| Punch-hole Display | |
| 1080 x 2460 FHD+ | |
| Refresh rate: 120 Hz | |
| Corning® Gorilla® Glass 5 | |
| Peak Brightness: 600 nits | |
| Rear Camera | 50MP+64MP+50MP Triple Camera System |
| 50MP Main Camera | |
| OV50H sensor, 1.197μm, 7 piece lens, FOV 85°, ƒ/1.95 large aperture | |
| 64MP Night Vision Camera | |
| OV64B sensor, FOV 79.4°, ƒ/1.79 large aperture | |
| 50MP Ultra Wide-angle Camera | |
| Samsung JN1 sensor, FOV 117.3°, ƒ/2.2 large aperture | |
| Rear camera photography features | Normal mode, Night vision mode, Film mode, 50MP mode, Night mode, Document correction, Beauty, GroupPhoto, AI Emoji, Gif, Portrait, Sports, Pro Video, Dual-View Video, Pro mode, Panorama, Slow motion, Time lapse, Intelligent scanning |
| HDR, AI scene detection, Filters, Level, Location info, Brand watermark, Camera mute, Touch shooting, Self timer, Grid line, Volume key feature, Anti flicker, Long Press | |
| Rear camera video features | 4K recording 30fps |
| 1080P recording 30fps | |
| 720P recording 30fps | |
| 480P recording 30fps | |
| Front Camera | 32MP selfie camera |
| Samsung GD2 sensor, 0.8µm, 5 piece lens, FOV 80.4°, ƒ/2.45 large aperture | |
| Front camera photography features | Normal mode, Film mode, GroupPhoto, AI Emoji, Gif, Portrait |
| Filters, Level, Location info, Watermark, Mirror, Camera mute, Touch shooting, Self timer, Grid line, Volume key feature, Anti flicker | |
| Front camera video features | 1080P recording 30fps |
| 720P recording 30fps | |
| 480P recording 30fps | |
| Versatile LED Light | 1100 Max Lumens |
| LED Beads: 585 Pieces | |
| Light Power: Max 6.5W | |
| APP: Camping Light | |
| Modes: Lighting, adjustable brightness settings; duration settings of 5-30mins | |
| Sharp Light, duration settings of 5-30mins | |
| SOS | |
| AlwaysLighting | |
| Supports Safety Protection | |
| Warning Light | Red Light / Blue Light / Red-Blue Light |
| LED Beads: 36 Pieces | |
| APP: RedBluePoliceLight | |
| Simulated Warning Sound: Fire, Ambulance, Police Car, and other first responding warning sound | |
| Lighting Modes: 2, Constant or Blink | |
| Projector | Autofocus Projector |
| Supports Autofocus | |
| Brightness: 150 lumens max | |
| APP: Projector | |
| Upward Throw Angle Design | |
| Keystone Correction: ±40° Manual Vertical Keystone Correction | |
| Throw Ratio: 1.3 : 1 | |
| DMD: 0.2″ | |
| Resolution: 854 x 480 | |
| Offset: 100% | |
| Image Size: 30″ – 100″ | |
| Throw Distance: 34.02″ – 113.75″ | |
| Underwater Photography | Supports to take photos & video recording |
| Supports to start/end operation underwater | |
| Supports to quickly switch shooting modes underwater | |
| Unlock Options | Supports Fingerprint Unlock |
| Side-Mounted Fingerprint, integrate power key and fingerprint sensor together | |
| Capacitive Touch Sensor | |
| Response speed: Up to 0.1s | |
| Supports the enrollment of 5 sets of fingerprint | |
| Supports Face Unlock | |
| Navigation and positioning | Supports multiple positioning systems |
| GPS | |
| GLONASS | |
| Galileo | |
| BEIDOU | |
| QZSS | |
| Digital Compass | |
| NavIC GPS | |
| NFC | Supports Google Pay |
| Supports Transit, Loyalty Cards, Gift Cards and Plane tickets | |
| Operating System | Android 15 |
| Pure Android System | |
| No ads | |
| Sensors | NFC, Infrared sensor, Fingerprint sensor, Proximity Sensor, Gravity sensor, Light Sensor, Acceleration Sensor, Geomagnetic sensor, Gyro sensor, Coulomb counter, Pedometer, Air pressure sensor |
| Multimedia | Video: MOV/MKV/3GP/MP4 |
| Audio: MID/FLAC/MKA/MP3/M4A/AAC/AMR/OGG/MP2 | |
| Image: GIF/JPEG/PNG/BMP | |
| Ebook: TXT/HTML | |
| Ports | USB 2.0, Type-C |
| 3.5 mm Headphone Jack | |
| Card slot | Three(3), Nano SIM + Nano SIM + microSD |
| Notification Light | Support, tri-color light, red/green/blue |
| Supports charging prompt | |
| Language support | Indonesian, Malay, Catalan, Czech, Danish, German, Estonian, English, Spanish, Filipino, French, Croatian, Italian, Latvian, Lithuanian, Hungarian, Dutch, Norwegian, Polish, Portuguese, Romanian, Slovak, Finnish, Vietnamese, Greek, Turkish, Bulgarian, Russian, Serb, Ukrainian, Armenian, Hebrew, Urdu, Arabic, Persian, Hindi, Bengali, Thai, Korean, Burmese, Japanese, Simplified Chinese, Traditional Chinese |
| In the box | Armor 34 Pro+ |
| AC power charger (100~240V) | |
| Type-C to Type-C Data cable (100cm) | |
| Protective Film (Pre-installed) | |
| Tempered Glass Screen Protector | |
| SIM needle | |
| Lanyard | |
| Multi-language User Manual | |
| Warranty card | |
| Charging Instruction card | |
| Safety Prompt card | |
| User Tribute Card | |
| NFC | Yes |
| MMS | (regional) depends of result |
| WiFi Calling | (regional) depends of result |
| 5G | 5G Connectivity Will vary based on local operator capabilities |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
We use express shipping for ship across Australia.
Trustpilot & Google Verified Reviews
Have a question? Get in touch with our representatives.
Pay online with confidence and trust.
Australian Based Company
No account yet?
Create an Account
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.