OUKITEL RT7 5G 12GB/512GB Dual Sim Blue (Rugged Tablet) – Global Version
AUD$879.00 Original price was: AUD$879.00.AUD$779.00Current price is: AUD$779.00.
Ulefone Armor Pad 5 Ultra 5G 12GB/512GB Dual Sim Black (Rugged Tablet) – Global Version
AUD$1,149.00 Original price was: AUD$1,149.00.AUD$1,049.00Current price is: AUD$1,049.00.
Ulefone Armor Pad 5 Pro 5G 12GB/512GB Dual Sim Black (Rugged Tablet) – Global Version
AUD$849.00 Original price was: AUD$849.00.AUD$749.00Current price is: AUD$749.00.
- FREE SHIPPING
- Dispatch in 1 to 2 Business Day
- Condition: BRAND NEW (SEALED PACK)
- 12 Months Australian Warranty
Estimated Delivery:
03 Jun
to
05 Jun,
2026
Orders placed on the weekends will be dispatched on the following business working day.

Categories: Rugged Tablets, Tablets
Global 5G Connectivity: High-efficiency 5G technology supports dual SIM dual standby to deliver an intelligent and streamlined workflow for professional field operations.
Extreme Power System: The formidable 24200mAh battery paired with 120W fast charging ensures unrivaled endurance for extended expeditions, featuring 10W reverse charging to power critical auxiliary devices.
Dimensity 7400X Processor: Engineered on a precision 4nm process, this octa-core CPU reaches 2.6GHz to provide high-efficiency multitasking and fluid performance for demanding technical applications.
Massive Memory Architecture: Equipped with 32GB RAM (12GB RAM + 20GB adjustbale RAM) and 512GB ROM expandable to 2TB, this Android 15 system utilizes smart large-screen optimization and advanced theft detection for secure professional data management.
Rugged FHD+ Display: The 11-inch 600-nit FHD+ display is protected by Corning Gorilla Glass and MIL-STD-810H certification, ensuring ultimate visibility and structural integrity in the toughest environments.
Advanced Imaging Array: A 64MP Sony IMX682 main sensor and 64MP night vision camera with 4 infrared LEDs allow for precise hazard detection and high-resolution documentation in absolute darkness.
Integrated Illumination System: Dual 1000-lumen versatile LEDs and 64-LED warning lights provide adaptive lighting and emergency signaling for maximum safety and visibility during night-shift operations.
Ergonomic Handle Stand: The custom alloy handle enables secure one-handed operation across challenging terrain and functions as a robust kickstand for stable hands-free data analysis.
Professional Utility Suite: uSmart Expansion Connector, Widevine L1, Wifi 6E, Fingerprint Unlock, NFC, Headset-Free FM Radio, Custom Key, Outdoor Toolbox, 3-Card Slot, GPS+GLONASS+Beidou+Galileo+QZSS+NavIC, Gloves Mode, etc.
| Size and Weight | Height: 269.7 mm |
| Width: 179.5 mm | |
| Thickness: 27.8 mm | |
| Weight: 1328g | |
| Color: Black | |
| Display | Size: 11.0″ IPS LCD Display |
| Resolution: 1200 × 1920 Pixels (FHD+) | |
| Refresh Rate: 90Hz | |
| Aspect Ratio: 16:10 | |
| Pixel Density: 206 PPI | |
| Screen-to-Body Ratio: 72.5% | |
| Peak Brightness: 600 nits | |
| Protection: Corning Gorilla Glass 3 | |
| Platform | CPU: MediaTek Dimensity 7400X 5G |
| Process: 4nm | |
| Core: Octa-Core | |
| Architecture: 4× Cortex-A78 + 4× Cortex-A55 | |
| Frequency: Up to 2.6GHz | |
| GPU: ARM Mali-G615 MC2 | |
| NPU: MediaTek NPU 655 | |
| Operating System: Android 15 | |
| Memory & Storage | RAM: 12GB LPDDR5 |
| RAM Expansion: Up to 32GB Dynamic RAM | |
| Storage: 512GB UFS 3.1 | |
| Storage Expansion: Up to 2TB microSD Card | |
| Front Camera | 32MP Samsung ISOCELL GD1 Camera |
| Aperture: F2.5 | |
| Face Beauty & Video Calling Support | |
| Video Recording Supported | |
| Main Camera | 64MP Sony IMX682 Main Camera |
| Aperture: F1.8 | |
| PDAF Autofocus | |
| HDR, Panorama & AI Photography | |
| LED Flash Supported | |
| Video Recording: 4K @ 30fps | |
| Night Vision Camera | 64MP OmniVision OV64B Night Vision Camera |
| 4 Infrared LEDs | |
| Infrared Night Vision Technology | |
| Enhanced Low-Light Photography | |
| Battery | Capacity: 24,200mAh |
| Battery Type: Li-Polymer | |
| Fast Charging: 120W | |
| Reverse Charging: 10W | |
| Power Bank Function Supported | |
| Ultra-Long Battery Life | |
| Sensors | Side Fingerprint Sensor |
| Face Unlock | |
| Accelerometer | |
| Proximity Sensor | |
| Ambient Light Sensor | |
| Compass | |
| Gyroscope | |
| Barometer | |
| Audio & Lighting | Dual 1000-Lumen LED Flood Lights |
| Dual Red & Blue Warning Lights | |
| Stereo Speakers | |
| Emergency Lighting Support | |
| Ruggedness | IP68 Waterproof |
| IP69K Dustproof & Water Resistant | |
| MIL-STD-810H Certified | |
| 1.5m Drop Resistance | |
| Shock Resistant Design | |
| Special Features | Massive 24,200mAh Battery |
| 120W Flash Charging | |
| 64MP Night Vision Camera | |
| Dual Flood Lights | |
| Dual Warning Lights | |
| Power Bank Function | |
| Industrial & Outdoor Work Ready | |
| Environment | Designed for Construction, Industrial, Emergency Response, Outdoor Adventure & Extreme Working Conditions |
| In the Box | Ulefone Armor Pad 5 Pro Tablet × 1 |
| 120W Power Adapter × 1 | |
| USB Type-C to Type-C Cable × 1 | |
| Handle Stand × 1 | |
| Screwdriver × 1 | |
| Screws × 6 | |
| Protective Film (Pre-installed) × 1 | |
| Pry Opener × 1 | |
| SIM Eject Tool × 1 | |
| User Manual × 1 | |
| Warranty Card × 1 | |
| WiFi Calling | (regional) depends of result |
| NFC | YES |
| MMS | (regional) depends of result |
| 5G | 5G Connectivity Will vary based on local operator capabilities |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
WHY BUY FROM US?
EXPRESS SHIPPING
We use express shipping for ship across Australia.
VERIFIED REVIEWS
Trustpilot & Google Verified Reviews
TOP-NOTCH SUPPORT
Have a question? Get in touch with our representatives.
SECURE PAYMENTS
Pay online with confidence and trust.
AUSTRALIAN COMPANY
Australian Based Company

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.