OUKITEL WP210 5G 12GB/512GB Dual Sim Black (Rugged Phone) – Global Version
AUD$599.00 Original price was: AUD$599.00.AUD$499.00Current price is: AUD$499.00.
OUKITEL RT10 5G 12GB/512GB Dual Sim Black Basic Edition (Rugged Tablet) – Global Version
AUD$949.00 Original price was: AUD$949.00.AUD$849.00Current price is: AUD$849.00.
OUKITEL WP210 5G 12GB/512GB Dual Sim Gray (Rugged Phone) – Global Version
Note: Including GST
AUD$599.00 Original price was: AUD$599.00.AUD$499.00Current price is: AUD$499.00.
- FREE SHIPPING
- Dispatch in 3 to 4 Business Day
- Condition: BRAND NEW
- 12 Months Australian Warranty
Estimated Delivery:
03 Jun
to
05 Jun,
2026
Orders placed on the weekends will be dispatched on the following business working day.

Categories: Phones, Rugged Mobile Phones
- 6.7" FHD+ AMOLED, 120Hz: Vibrant, smooth display.
- 8800mAh Battery: Long-lasting, 45W fast charging.
- Up to 36GB RAM + 512GB ROM: Smooth multitasking.
- 108MP Camera: High-resolution photos.
- 5G Connectivity: Fast and reliable.
- 10W Reverse Charging: Charge other devices.
- Under-screen Fingerprint: Secure unlocking.
| Body | Dimensions: 163.6 × 77.85 × 13.7 mm |
| Weight: 311g | |
| Colors: Black, Grey, Red | |
| Display | Size: 6.7″ FHD+ AMOLED Display |
| Resolution: 1080 × 2412 Pixels | |
| Screen-to-Body Ratio: 91% | |
| Pixel Density: 394 PPI | |
| Refresh Rate: 120Hz | |
| Brightness: 500 nits | |
| Protection: Corning Gorilla Glass 5 | |
| Platform | CPU: MediaTek Dimensity 8200 5G |
| Frequency: Up to 3.1GHz | |
| Core: Octa-Core | |
| Architecture: 1× Cortex-A78 3.1GHz + 3× Cortex-A78 3.0GHz + 4× Cortex-A55 2.0GHz | |
| Process: 4nm | |
| GPU: Mali-G610 MP6 | |
| AnTuTu Benchmark: 910,709 | |
| Operating System: Android 15 | |
| OTA Updates: Supported | |
| Memory & Storage | RAM: 12GB LPDDR5 |
| Storage: 512GB UFS Storage | |
| RAM Expansion: Up to 36GB Dynamic RAM | |
| Storage Expansion: Up to 2TB TF Card | |
| Front Camera | 32MP Sony IMX615 Front Camera |
| Aperture: F2.2 | |
| Features: Face Beauty, Portrait Mode | |
| Video Recording: 1080P @ 30fps | |
| Main Camera | 108MP Samsung HM6 Main Camera |
| Aperture: F1.9 | |
| PDAF Autofocus | |
| HDR, Panorama, AI Photography | |
| LED Flash Supported | |
| Video Recording: 4K Supported | |
| Macro Camera | 2MP Macro Camera |
| Close-Up Photography Support | |
| Depth Camera | 0.3MP Depth Sensor |
| Enhanced Portrait Effects | |
| Battery | Capacity: 8800mAh |
| Battery Type: Li-Polymer | |
| Fast Charging: 45W | |
| Reverse Charging: 10W Supported | |
| Long Battery Endurance | |
| Sensors | In-Display Fingerprint Sensor |
| Face Unlock | |
| Accelerometer | |
| Proximity Sensor | |
| Ambient Light Sensor | |
| Compass | |
| Gyroscope | |
| Ruggedness | IP68 Waterproof |
| IP69K Dustproof & Water Resistant | |
| MIL-STD-810H Certified | |
| 1.5m Drop Resistance | |
| Special Features | AMOLED Display |
| 5G Connectivity | |
| Power Bank Function | |
| Slim Rugged Design | |
| High Performance Gaming Processor | |
| Environment | Designed for Outdoor, Industrial & Extreme Conditions |
| In the Box | OUKITEL WP210 Smartphone × 1 |
| Power Adapter × 1 | |
| USB Type-C Cable × 1 | |
| SIM Eject Tool × 1 | |
| User Manual × 1 | |
| Warranty Card × 1 | |
| WiFi Calling | (regional) depends of result |
| NFC | YES |
| MMS | (regional) depends of result |
| 5G | 5G Connectivity Will vary based on local operator capabilities |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
WHY BUY FROM US?
EXPRESS SHIPPING
We use express shipping for ship across Australia.
VERIFIED REVIEWS
Trustpilot & Google Verified Reviews
TOP-NOTCH SUPPORT
Have a question? Get in touch with our representatives.
SECURE PAYMENTS
Pay online with confidence and trust.
AUSTRALIAN COMPANY
Australian Based Company

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.