OUKITEL WP61 Plus 5G Walkie-Talkie 12GB/512GB Dual Sim Black (Rugged Phone) – Global Version
AUD$725.00 Original price was: AUD$725.00.AUD$625.00Current price is: AUD$625.00.
OUKITEL WP62 5G 16GB/512GB Dual Sim Silver (Rugged Phone) – Global Version
AUD$530.00 Original price was: AUD$530.00.AUD$430.00Current price is: AUD$430.00.
OUKITEL WP62 5G 16GB/512GB Dual Sim Black (Rugged Phone) – Global Version
Note: Including GST
AUD$530.00 Original price was: AUD$530.00.AUD$430.00Current price is: AUD$430.00.
- FREE SHIPPING
- Dispatch in 3 to 4 Business Day
- Condition: BRAND NEW
- 12 Months Australian Warranty
Estimated Delivery:
03 Jun
to
05 Jun,
2026
Orders placed on the weekends will be dispatched on the following business working day.

Categories: Phones, Rugged Mobile Phones
- Striking Mech-Style Design: Futuristic aesthetics with a bold metallic finish.
- 6.6" FHD+ 120Hz Display: Ultra-smooth visuals and immersive clarity.
- Massive 11,000mAh Battery: 33W fast charging keeps you powered all day and beyond.
- Up to 48GB RAM (16+32) + 512GB ROM: Multitask effortlessly and store everything you need.
- 5G MediaTek Dimensity 7025: Smooth, fast, and efficient performance.
- 108MP Main Camera: Capture every detail with stunning precision.
- Android 15: Latest system for a faster, smarter experience.
- 7.5W Reverse Charging: Share power with your other devices.
| Body | Dimensions: 178.3 × 84.3 × 18.4 mm |
| Weight: 524g | |
| Color: Black | |
| Display | Size: 6.78″ FHD+ IPS Display |
| Resolution: 1080 × 2460 Pixels | |
| Refresh Rate: 120Hz | |
| Brightness: 650 nits | |
| Pixel Density: 396 PPI | |
| Protection: Corning Gorilla Glass 5 | |
| Platform | CPU: MediaTek Dimensity 7300 5G |
| Frequency: Up to 2.5GHz | |
| Core: Octa-Core | |
| Architecture: 4× Cortex-A78 + 4× Cortex-A55 | |
| Process: 4nm | |
| GPU: Mali-G615 MC2 | |
| AnTuTu Benchmark: 740,000+ | |
| Operating System: Android 16 | |
| OTA Updates: Supported | |
| Memory & Storage | RAM: 16GB LPDDR5X |
| Storage: 512GB UFS 3.1 | |
| RAM Expansion: Up to 48GB Dynamic RAM | |
| Storage Expansion: Up to 2TB TF Card | |
| Front Camera | 32MP Sony Front Camera |
| Aperture: F2.2 | |
| Features: Face Beauty, Portrait Mode | |
| Video Recording: 1080P @ 30fps | |
| Main Camera | 108MP Samsung Main Camera |
| Aperture: F1.9 | |
| PDAF Autofocus | |
| AI Photography Features | |
| HDR, Panorama, Portrait Mode | |
| LED Flash Supported | |
| Video Recording: 4K Supported | |
| Night Vision Camera | 20MP Infrared Night Vision Camera |
| Infrared Fill Light | |
| Enhanced Low-Light Photography | |
| Black & White Night Imaging | |
| Macro Camera | 2MP Macro Camera |
| Close-Up Photography Support | |
| Battery | Capacity: 16,000mAh |
| Battery Type: Li-Polymer | |
| Fast Charging: 45W | |
| Reverse Charging Supported | |
| Power Bank Function | |
| Ultra Long Battery Endurance | |
| Sensors | Side Fingerprint Sensor |
| Face Unlock | |
| G-Sensor | |
| Proximity Sensor | |
| Ambient Light Sensor | |
| Compass | |
| Gyroscope | |
| Ruggedness | IP68 Waterproof |
| IP69K Dustproof & Water Resistant | |
| MIL-STD-810H Certified | |
| Shock Resistant | |
| Drop Resistant Design | |
| Special Features | 1200 Lumen Camping Light |
| Ultra-Loud Speaker | |
| Power Bank Function | |
| Outdoor Emergency Utility Design | |
| Environment | Designed for Outdoor, Industrial & Extreme Working Conditions |
| In the Box | OUKITEL WP62 Smartphone × 1 |
| Power Adapter × 1 | |
| USB Type-C Cable × 1 | |
| SIM Eject Tool × 1 | |
| User Manual × 1 | |
| Warranty Card × 1 | |
| WiFi Calling | (regional) depends of result |
| NFC | YES |
| MMS | (regional) depends of result |
| 5G | 5G Connectivity Will vary based on local operator capabilities |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
WHY BUY FROM US?
EXPRESS SHIPPING
We use express shipping for ship across Australia.
VERIFIED REVIEWS
Trustpilot & Google Verified Reviews
TOP-NOTCH SUPPORT
Have a question? Get in touch with our representatives.
SECURE PAYMENTS
Pay online with confidence and trust.
AUSTRALIAN COMPANY
Australian Based Company

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.