OUKITEL RT10 5G 12GB/512GB Dual Sim Black Basic Edition (Rugged Tablet) – Global Version
AUD$949.00 Original price was: AUD$949.00.AUD$849.00Current price is: AUD$849.00.
OUKITEL RT7 5G 12GB/512GB Dual Sim Black (Rugged Tablet) – Global Version
AUD$879.00 Original price was: AUD$879.00.AUD$779.00Current price is: AUD$779.00.
OUKITEL RT10 5G 12GB/512GB Dual Sim Black Industry Edition (Rugged Tablet) – Global Version
AUD$1,249.00 Original price was: AUD$1,249.00.AUD$1,149.00Current price is: AUD$1,149.00.
- FREE SHIPPING
- Dispatch in 1 to 2 Business Day
- Condition: BRAND NEW (SEALED PACK)
- 12 Months Australian Warranty
Estimated Delivery:
03 Jun
to
05 Jun,
2026
Orders placed on the weekends will be dispatched on the following business working day.

Categories: Rugged Tablets, Tablets
- 11-inch High-Brightness Display: Clear visibility in bright sunlight.
- 25000mAh Battery: Long-lasting power for all-day use.
- Up to 36GB RAM+512GB ROM: Smooth multitasking with ample memory.
- 5W Dual Speakers: Clear, loud sound with 130dB.
- Ultra-Bright Camping Light: Adjustable light for outdoor visibility.
- 5G MediaTek Dimensity 7400X: Fast performance with 5G speeds.
- 64MP Triple Camera: High-resolution photos with ease.
- 2D Barcode Scanner: Lightning-fast, accurate scanning for warehousing, shipping, and logistics.
- Fingerprint Scanner: Unmatched security with fast, reliable access, even with dirty or gloved fingers.
| Body | Dimensions: 266.5 × 178 × 22.5 mm |
| Weight: 1255g | |
| Color: Black | |
| Display | Size: 11.0″ FHD+ IPS Display |
| Resolution: 1200 × 1920 Pixels | |
| Refresh Rate: 120Hz | |
| Brightness: 500 nits | |
| Pixel Density: 224 PPI | |
| Protection: Corning Gorilla Glass | |
| Barcode Scanner | Professional 2D Barcode Scanner |
| Fast Industrial Scanning Performance | |
| Supports Multiple Barcode Formats | |
| Ideal for Warehouse & Logistics Operations | |
| Platform | CPU: MediaTek Dimensity 7400X 5G |
| Frequency: Up to 2.6GHz | |
| Core: Octa-Core | |
| Architecture: 4× Cortex-A78 + 4× Cortex-A55 | |
| Process: 4nm | |
| GPU: Mali-G615 MC2 | |
| Operating System: Android 15 | |
| OTA Updates: Supported | |
| Memory & Storage | RAM: 12GB LPDDR5 |
| Storage: 512GB UFS Storage | |
| RAM Expansion: Up to 36GB Dynamic RAM | |
| Storage Expansion: Up to 2TB TF Card | |
| Front Camera | 32MP Sony Front Camera |
| Aperture: F2.2 | |
| Face Beauty & Portrait Mode | |
| Video Recording Supported | |
| Main Camera | 64MP Main Camera |
| AI Photography Features | |
| HDR, Panorama, Portrait Mode | |
| LED Flash Supported | |
| Video Recording Supported | |
| Night Vision Camera | 20MP Infrared Night Vision Camera |
| Infrared Fill Light | |
| Enhanced Low-Light Photography | |
| Black & White Night Imaging | |
| Macro Camera | 5MP Macro Camera |
| Close-Up Photography Support | |
| Battery | Capacity: 25,000mAh |
| Battery Type: Li-Polymer | |
| Fast Charging: 33W | |
| Reverse Charging Supported | |
| Power Bank Function | |
| Ultra Long Battery Life | |
| Sensors | Fingerprint Sensor |
| Face Unlock | |
| Accelerometer | |
| Proximity Sensor | |
| Ambient Light Sensor | |
| Compass | |
| Gyroscope | |
| Ruggedness | IP68 Waterproof |
| IP69K Dustproof & Water Resistant | |
| MIL-STD-810H Certified | |
| Shock Resistant | |
| Drop Resistant Design | |
| Special Features | Industrial 2D Barcode Scanner |
| 5W Dual Loud Speakers | |
| Power Bank Function | |
| Pogo Pin Docking Support | |
| RJ45 Wired Network Support | |
| Enterprise & Warehouse Ready | |
| Environment | Designed for Warehousing, Logistics, Manufacturing, Outdoor & Industrial Work |
| In the Box | OUKITEL RT10 Industry Rugged Tablet × 1 |
| Power Adapter × 1 | |
| USB Type-C Cable × 1 | |
| Hand Strap × 1 | |
| Shoulder Strap × 1 | |
| SIM Eject Tool × 1 | |
| User Manual × 1 | |
| Warranty Card × 1 | |
| WiFi Calling | (regional) depends of result |
| NFC | YES |
| MMS | (regional) depends of result |
| 5G | 5G Connectivity Will vary based on local operator capabilities |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
WHY BUY FROM US?
EXPRESS SHIPPING
We use express shipping for ship across Australia.
VERIFIED REVIEWS
Trustpilot & Google Verified Reviews
TOP-NOTCH SUPPORT
Have a question? Get in touch with our representatives.
SECURE PAYMENTS
Pay online with confidence and trust.
AUSTRALIAN COMPANY
Australian Based Company

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.